Formacja w Zgromadzeniu
Z Adhortacji Apostolskiej „Vita Consecrata” św. Jana Pawła II:
„Głównym celem procesu formacyjnego jest przygotowanie człowieka do całkowitego poświęcenia się Bogu przez naśladowanie Chrystusa.Ideałem życia konsekrowanego jest upodobnienie się do Pana Jezusa i do Jego całkowitej ofiary z siebie… jest to proces stopniowego przyswojenia sobie myśli i uczuć Chrystusa”.
Służy temu czas formacji zakonnej: aspirat, postulat, nowicjat i juniorat.
I. ASPIRAT
Jest najwcześniejszym etapem życia zakonnego. To czas nawiązania bliższego kontaktu za Zgromadzeniem. Do aspiratu mogą być przyjęte dziewczęta, które jeszcze się uczą lub studiują i nie mają możliwości być we wspólnocie. Przebywają w domu rodzinnym utrzymując kontakt ze Zgromadzeniem. Końcowy okres aspiratu odbywają już w Zgromadzeniu.
II. POSTULAT
Trwa 1 rok.
Postulantka przyzwyczaja się do innego życia. Zaznajamia się stopniowo z życiem zakonnym, poznaje duchowość i charyzmat Zgromadzenia.
III. NOWICJAT
To zasadniczy okresem formacji. Trwa 2 lata. Nowicjuszki pogłębiają ludzką dojrzałość, życie duchowe, wchodzą w ducha Zgromadzenia i kształtują swoje serce na wzór Najczystszego Serca Maryi, aby być ukrytą apostołką wśród świata. Uwieńczeniem nowicjatu jest złożenie na jeden rok 3 ślubów zakonnych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.
IV. JUNIORAT
To dalszy ważny etap formacji zakonnej. Jest to okres wchodzenia w realne życie Zgromadzenia, odkrywania coraz głębiej daru powołania zakonnego, doświadczania miłości Boga oraz odpowiadania codziennie na Jego miłość.
Juniorat kończy się złożeniem Ślubów Wieczystych.
Czas po profesji jest czasem nieustannej formacji. Ta formacja jest procesem odnowy i wzrastania . Obejmuje całe życie.